Twój koszyk
Icon
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ KOD -10% NA PIERWSZE ZAKUPY! ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ KOD -10% NA PIERWSZE ZAKUPY!

Etyczna moda - wprowadzenie

Icon
Etyczna moda - wprowadzenie

Wiele w ostatnim czasie słyszymy o polityce zrównoważonej produkcji w wielu obszarach, z naciskiem na branżę odzieżową będącą jednym z wiodących źródeł zanieczyszczenia środowiska. Branża odzieżowa zużywa ogromne ilości wody, generuje niewyobrażalne ilości odpadów i jest jednym z sektorów, w których nieetyczne praktyki w odniesieniu do pracownika są powszechne w wielu miejscach na świecie, z naciskiem na kraje rozwijające się.

Świadomość konsumencka rośnie i coraz częściej kupując zadajemy sobie pytania o proces powstawania produktów, na które jesteśmy gotowi wydawać pieniądze. Czy rzeczywiście rozumiemy mechanizmy funkcjonowania naszych ulubionych marek? Faktem jest, że możliwość prześwietlenia praktyk maleje wraz ze wzrostem skali biznesu. O ile jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o lokalnie produkujących markach, prawda jest dużo trudniejsza w dotarciu kiedy mowa o wielkich konglomeratach i masowych producentach. Jest to między innymi powodów, dla którego coraz więcej osób decyduje się na produkty lokalne, transparentnie komunikujące się z klientem.

Należy mieć na uwadze fakt, iż produkcja w jakimkolwiek sektorze nie pozwala na wyeliminowanie wszystkich szkodliwych czynników. Nie ma marek w 100% neutralnych dla środowiska, nigdy nie będzie i musimy ten fakt zaakceptować jako konsumenci. To co możemy zrobić w celu zminimalizowania szkodliwych skutków to świadomy wybór marek, które dokładają wszelkich starań do poprawienia warunków produkcji i starają się wykorzystywać jak najbardziej efektywnie zasoby.

Przykładem takich praktyk jest efektywny dobór tkanin i substytutów do produkcji. Efektywność możemy poprawiać przede wszystkim wykorzystując maksymalnie tkaniny i półprodukty, eliminować odpady i wybierać materiały możliwe do poddania procesom recyklingu.

W ostatnim czasie obserwujemy również trend związany z wykorzystywaniem i przerabianiem egzystujących elementów odzieży i nadawaniem im nowych form. Takie działania bezpośrednio związane są ze zjawiskiem #circularfashion, czyli modelem cyrkulacji produktu. Coraz więcej mówi się również o rozważnym konstruowaniu swojej garderoby, życiowym minimaliźmie i unikaniu kompulsywnych zakupów.

Wszystkie te praktyki wpływają pozytywnie i dowodzą, że zarówno na poziomie decyzji konsumenta, jak i w strategicznych decyzjach właścicieli marek tkwi siła uzdrowienia sektora odzieżowego. Jeżeli nasze codzienne wybory będą odpowiedzialne - wielkie koncerny będą zmuszone do zmiany sposobów działania. Budującym jest wyraźny trend wzrostu ilości etycznych marek odzieżowych produkujących w Polsce.

Wątek będziemy rozwijać w kolejnych postach. Śledźcie nas na Instagramie i odkrywajcie naszą kolekcję etycznych produktów

Źródło grafik: Pinterest

Zostaw komentarz