Twój koszyk
Icon
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ KOD -10% NA PIERWSZE ZAKUPY! ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ KOD -10% NA PIERWSZE ZAKUPY!

3000 lat fascynującej historii hoodie

Icon
3000 lat fascynującej historii hoodie

Jak trafnie stwierdził kiedyś Kanye West: „Sweatshirts are fucking important”.

W tych podzielonych czasach bluza z kapturem stała się ważnym elementem jednoczącym różne kultury i klasy społeczne. Niewiele części garderoby wywołało w historii takie kontrowersje jak hoodie. Hoodie jest jednym z najbardziej kultowych elementów mody męskiej, wywodzącym się ze społeczności kierowanych przez młodzież, kultowych sportowców, kończąc na wybiegach Paryża. Jego konstrukcja zmieniła się nieznacznie przez ostatnie 80 lat. Jako „czyste płótno” przyciąga uwagę od pokoleń, a różne ścieżki życia przyjęły bluzę z kapturem jako symbol muzyki, innowacji i buntu.

W ramach serii TED „Small Thing Big Idea” Paola Antonelli - Starszy Kurator Architektury i Projektowania oraz Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w nowojorskim muzeum MOMa - wygłosiła krótką prelekcję o historii bluzy z kapturem.

Według Antonelli, historia bluzy z kapturem sięga ponad 3000 lat wstecz do starożytnych Greków i Rzymian. Tak - pierwowzory Twojego ulubionego basic’a zostały wynalezione przed samą demokracją. W XVII wieku kobiety zaczęły nosić kaptury, aby ukryć się kiedy szły na spotkania ze swoimi kochankami. Pomagały one paniom uniknąć skandalu, ale były również postrzegane jako przerażające. Bluzy wplotły się w tkankę skojarzeń społeczeństwa ze śmiercią, przywiązane zarówno do Ponurego Żniwiarza, jak i do katów.

Bardziej chłodna i mniej mrożąca, nowoczesna bluza z kapturem została wynaleziona w latach trzydziestych XX wieku przez firmę Knickerbocker Knitting Company, która stała się marką Champion. Model został opracowany, aby pomóc pracownikom magazynów w północnej części stanu Nowy Jork zachować ciepło podczas mroźnych zim i model w rezultacie został zaadaptowany przez robotników i sportowców na całym świecie.

Lata 30. XX wieku: Wynalazek

W latach 30. XX wieku amerykańscy producenci odzieży zaczęli eksperymentować z tkaninami tradycyjnie używanymi w fabrykach bielizny i stworzyli projekt bluzy z kapturem. Firma odzieżowa znana obecnie jako Champion Athletic Apparel wyprodukowała materiał na dresy, aby zapewnić sportowcom i pracownikom ciepło i ochronę przed żywiołami. W XX wieku projekt ewoluował w kierunku odzieży sportowej przeznaczonej na rynek masowy.

Bluza z kapturem zmieniła się z praktycznej odzieży na osobistą deklarację, kiedy to sportowcy zaczęli pożyczać sportowe stroje swoim dziewczynom. Trend pojawił się we wszystkich liceach w Ameryce w latach 50. wraz z koszulkami polo i kurtkami z liternictwem. To zapoczątkowało wczesne przyjęcie odzieży sportowej jako elementu modowego.

 

1970: Rebelia

W latach 70. na Bronksie pojawiła się miejska kultura hip-hopowa, której głównymi nurtami stały się rap, graffiti i break dance. Noszenie bluzy zapewniało wtedy zachowywanie względnej anonimowości, a dzięki kapturowi przypominającemu kobrę, hoodie noszone było często w celu zastraszenia innych. Bluza z kapturem pozwalała na swobodny ruch w rytmach tanecznych, ukrywała też tożsamość artystów graffiti na ulicy.

W Kalifornii skateboarderzy odrzucili kulturę mainstreamową, a wraz z zamknięciem wielu skateparków rolkarze podtrzymywali swój lifestyle jak tylko mogli - legalnie lub nie. Bunt podsycała muzyka gatunku hard core punk, a bluzy z kapturem stały się podstawą kultury.

W 1976 roku premiera filmu „Rocky” dodała hoodie legendarną warstwę symboliki. Szara, melanżowa sylwetka stała się symbolem jego ciężkiego uderzenia, etyki pracy i przywróciła bluzie z kapturem korzenie klasy robotniczej, potwierdzając jej wpływ na dzisiejsze mainstreamowe społeczeństwo.


Rocky, 1976

 

1980: Empowerment

W latach 80-tych bluza z kapturem stała się częścią stylu związanego ze stylem ulicznym. Jego masowa adopcja rozpoczęła się wraz z równoległą popularnością hip-hopu w USA, gdzie raperzy wzorowali się na sportowcach, chcąc naśladować siłę i status.


Wu Tang Clan

 

Lata 90.: Główny nurt

W latach 90-tych pozycja hoodie jako trendu i ikon była już solidnie ugruntowana w zbiorowej świadomości. Był to okres kiedy termin „hoodie” trafił na stałe do amerykańskiego słownika, przefiltrowany przez wejście hip hopu do mainstreamu i dynamiczny rozwój miejskiej mody. Lata 90-te przyniosły rozwój gangsta rapu, a grupy takie jak Wu Tang Clan i Cypress Hill zaadaptowały ten styl aby podkreślić twardy charakter swoich rymów.


Method Man

 

2000: Mundur techniczny

Raper Eminem zaraził swoją zakapturzoną estetyką podmiejską, kaukaską publiczność. Jego szara bluza z kapturem była w zasadzie aktorem drugoplanowym w jego pół-biograficznym filmie 8 Mila z 2002 roku.

2012 rok był przypomnieniem, że niezależnie od tego czy jest to pozytywne czy negatywne, bluza z kapturem zawsze może służyć jako nośnik opinii. Mark Zuckerberg wywołał poruszenie zakładając hoodie na spotkanie się z inwestorami z Wall Street, co ostatecznie zostało odebrane jako przejaw władzy. Niezależnie od tego, czy była to celowa taktyka czy przypadek - w przekonujący sposób ugruntowała tożsamość Zuckerberga jako nonkonformisty, nie będąc jednocześnie żadną deklaracją mody.


Eminem, 8 Mila

 

KPODONOU MOOD: FREE MIND, TIME TO RELAX, TIME FOR SEX, I BREATHE AT MY OWN PACE.

Niezbędna w każdej jesiennej garderobie, dobra bluza z kapturem działa zarówno jako integralna część garderoby, jak i sama w sobie. Moda uliczna jest nie tylko bardzo przytulna i funkcjonalna w tych chłodniejszych czasach, ale może nieść również ważny komunikat i zarażać entuzjazmem - nas samych i innych.

Wybierz swój mood wśród selekcji hoodie KPODONOU: 

https://kpodonou.com/collections/hoodies

Zostaw komentarz