Twój koszyk
Icon
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ KOD -10% NA PIERWSZE ZAKUPY! ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMAJ KOD -10% NA PIERWSZE ZAKUPY!

CLUB

Etyczna moda - wprowadzenie

Etyczna moda - wprowadzenie

Wiele w ostatnim czasie słyszymy o polityce zrównoważonej produkcji w wielu obszarach, z naciskiem na branżę odzieżową będącą jednym z wiodących źródeł zanieczyszczenia środowiska. Branża odzieżowa zużywa ogromne ilości wody, generuje niewyobrażalne ilości odpadów i jest jednym z sektorów, w których nieetyczne praktyki w odniesieniu do pracownika są powszechne w wielu miejscach na świecie, z naciskiem na kraje rozwijające się.

Świadomość konsumencka rośnie i coraz częściej kupując zadajemy sobie pytania o proces powstawania produktów, na które jesteśmy gotowi wydawać pieniądze. Czy rzeczywiście rozumiemy mechanizmy funkcjonowania naszych ulubionych marek? Faktem jest, że możliwość prześwietlenia praktyk maleje wraz ze wzrostem skali biznesu. O ile jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele o lokalnie produkujących markach, prawda jest dużo trudniejsza w dotarciu kiedy mowa o wielkich konglomeratach i masowych producentach. Jest to między innymi powodów, dla którego coraz więcej osób decyduje się na produkty lokalne, transparentnie komunikujące się z klientem.

Należy mieć na uwadze fakt, iż produkcja w jakimkolwiek sektorze nie pozwala na wyeliminowanie wszystkich szkodliwych czynników. Nie ma marek w 100% neutralnych dla środowiska, nigdy nie będzie i musimy ten fakt zaakceptować jako konsumenci. To co możemy zrobić w celu zminimalizowania szkodliwych skutków to świadomy wybór marek, które dokładają wszelkich starań do poprawienia warunków produkcji i starają się wykorzystywać jak najbardziej efektywnie zasoby.

Przykładem takich praktyk jest efektywny dobór tkanin i substytutów do produkcji. Efektywność możemy poprawiać przede wszystkim wykorzystując maksymalnie tkaniny i półprodukty, eliminować odpady i wybierać materiały możliwe do poddania procesom recyklingu.

W ostatnim czasie obserwujemy również trend związany z wykorzystywaniem i przerabianiem egzystujących elementów odzieży i nadawaniem im nowych form. Takie działania bezpośrednio związane są ze zjawiskiem #circularfashion, czyli modelem cyrkulacji produktu. Coraz więcej mówi się również o rozważnym konstruowaniu swojej garderoby, życiowym minimaliźmie i unikaniu kompulsywnych zakupów.

Wszystkie te praktyki wpływają pozytywnie i dowodzą, że zarówno na poziomie decyzji konsumenta, jak i w strategicznych decyzjach właścicieli marek tkwi siła uzdrowienia sektora odzieżowego. Jeżeli nasze codzienne wybory będą odpowiedzialne - wielkie koncerny będą zmuszone do zmiany sposobów działania. Budującym jest wyraźny trend wzrostu ilości etycznych marek odzieżowych produkujących w Polsce.

Wątek będziemy rozwijać w kolejnych postach. Śledźcie nas na Instagramie i odkrywajcie naszą kolekcję etycznych produktów

Źródło grafik: Pinterest

Czytaj dalej

Krótka historia toreb KPODONOU

Krótka historia toreb KPODONOU

Dziś chcemy przedstawić Wam historię naszych toreb, produkowanych autorską, zrównoważoną metodą ręcznego skręcania, której autorką jest moja mama - Anna. Cała linia produktów KPODONOU produkowana jest w naszej pracowni w Warszawie.

Torby KPODONOU to nasz pierwszy, flagowy produkt, który po raz pierwszy wypuściłyśmy na rynek kilka lat temu. Wszystko zaczęło się od pasji mojej do mody i mojej mamy do rękodzieła z nią związanego. Mama od zawsze eksperymentowała z różnymi formami i wspólnie postanowiłyśmy zająć się akcesoriami modowymi - torebkami, paskami, obrożami. Produkty szybko znalazły uznanie rzeszy moich przyjaciół i klientek salonu fryzjerskiego, który wtedy prowadziłam w kamiennicy na warszawskim Powiślu. Wszyscy docenili wyjątkowość techniki i wysoką jakość produktów połączoną z wyjątkowym designem. Moja mama - Anna jest perfekcjonistką i nigdy nie wypuściłaby ze swojej pracowni żadnej rzeczy, której jakości nie ocenia na 100%. 

Naszym pierwszym hitem sprzedażowym okazała się mała torebka damska - Messenger Bag, którą w sprzedaży KPODONOU ma do dziś. Bardzo szybko znalazła się rzesza fanek „messengerki” z uwagi na możliwość łatwego odświeżania jej wyglądu przez wymianę pasków. W naszej ofercie znajdziecie różne kolory pasków, które produkujemy ze stocków (nadprodukcji) pasów samochodowych. Dlaczego postawiłyśmy na pasy samochodowe, a nie paski dedykowane torebkom? Szukałyśmy najwyższej jakości dodatków i szybko okazało się, że nasza wyobraźnia wykracza poza standardową ofertę dodatków kaletniczych. Mama będąc nastolatką często pomagała swojemu Tacie przy skręcaniu szafek lub naprawach sprzętów. Podawała śruby, gwoździe i narzędzia. Te chwile zapadły w Jej życiu na dobre. Pewnego dnia idąc, przypomniała sobie o tych chwilach spędzonych z Tatą. Wtedy pomyślała o sposobie połączenia skóry i śrub. Rozwiązanie sprawdziło się i towarzyszy nam do dziś.

Zrównoważona produkcja toreb

Do konstruowania torebek zaczęłyśmy używać zamiast szkodliwych klejów - śrub, które umożliwiały różne eksperymenty konstrukcyjne i dodawały torbom wizualnie ciężkości. 

Skóry od samego początku pozyskujemy od producentów w ramach skupywania ich nadprodukcji. Nie zlecamy produkcji własnej - wykorzystujemy pierwszej jakości materiały, które są pozostałościami w fabrykach. Skóry splatamy, skręcamy i zszywamy. 

Tym sposobem, początkowo nieświadomie - opracowałyśmy autorską, zrównoważoną metodę produkcji akcesoriów, która towarzyszy nam do dziś i jesteśmy z niej niesamowicie dumne. Wiele dużych marek próbowało swoimi fabrycznymi metodami kopiować nasze rozwiązanie, ale z racji charakteru „hand-made” naszej pracy, maszyny nie są w stanie idealnie odwzorować efektów. 

Obecnie oferujemy rozwiązania w różnych rozmiarach - od małych etui na karty i telefony, przez klasyczną Messenger Bag, aż po dużą Messenger XXL Shopper Bag. Warto wspomnieć także o tym, że nasza oferta nie jest skierowana tylko i wyłącznie do kobiet, a nasza Messenger Bag to nie tylko damska torebka - wszystkie produkty nie mają dedykowanej płci (mają unisexowy charakter) i chętnie noszą je również mężczyźni. Staramy się zacierać wszelkie granice i kierować się wartościami, aniżeli szufladkować. Wierzymy w dobrą energię, którą staramy się inkorporować w każdy z naszych produktów. 

Odkryj naszą kolekcję tutaj!

Kpodonou bags new collection | Nowa kolekcja toreb Kpodonou
fot. Magdalena Ławniczak, styl. Ewelina Gralak, model: Sasha Melnychuk, Paris, 2015  Czytaj dalej

3000 lat fascynującej historii hoodie

3000 lat fascynującej historii hoodie

Jak trafnie stwierdził kiedyś Kanye West: „Sweatshirts are fucking important”.

W tych podzielonych czasach bluza z kapturem stała się ważnym elementem jednoczącym różne kultury i klasy społeczne. Niewiele części garderoby wywołało w historii takie kontrowersje jak hoodie. Hoodie jest jednym z najbardziej kultowych elementów mody męskiej, wywodzącym się ze społeczności kierowanych przez młodzież, kultowych sportowców, kończąc na wybiegach Paryża. Jego konstrukcja zmieniła się nieznacznie przez ostatnie 80 lat. Jako „czyste płótno” przyciąga uwagę od pokoleń, a różne ścieżki życia przyjęły bluzę z kapturem jako symbol muzyki, innowacji i buntu.

 

Czytaj dalej